Trawa pampasowa, znana też jako kortaderia, to trend wnętrzarski, który podbija Instagram. Ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina z wyjątkowo puszystymi pióropuszami jest subtelną, lecz wytrzymałą ozdobą. Występuje w zachwycających pastelowych barwach i pasuje do wnętrz w różnym stylu – boho, glamour, czy nawet surowego minimalizmu.

W jakich aranżacja trawa pampasowa wygląda najlepiej?

Trawa pampasowa jest rośliną bardzo ozdobną, dlatego wystarczy jej prosty wazon. Może być on wykonany z białego lub kolorowego przejrzystego szkła. Wówczas kompozycja będzie wyglądała lekko i nowocześnie. Ponadto kortaderia pasuje do naturalnych materiałów takich jak ceramika czy glina. Doskonale prezentuje się także w wieńcach oraz jako ozdoba weselnego czy świątecznego stołu.

Puszyste pióropusze wspaniale zdobią właściwie każde pomieszczenie. Sprawdzą się jako ozdoba salonu, sypialni (np. przy toaletce), przedpokoju, czy nawet łazienki. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedniej wielkości wazon i długość trawy. Okazałe kompozycje dobrze prezentują się na podłodze, mniejsze – na stoliku kawowym, komodzie czy biurku. Trawa pampasowa wygląda dobrze zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak eukaliptus, gałązki bawełny, protea czy kolorowe kwiaty. Choćby źdźbło tej puszystej trawy odmieni każde wnętrze, czyniąc je bardziej przytulnym i eleganckim.

Pielęgnacja trawy pampasowej

Trawa pampasowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji. W wazonach umieszcza się jej ścięte, suche łodygi, które nie potrzebują wody. Należy pamiętać, że jeśli trawa pochodzi prosto z ogrodu, będzie się dość mocno kruszyć, dlatego przed wniesieniem jej do wnętrza, warto ją dobrze wytrzepać. Roślinę należy ścinać w rękawiczkach ze względu na jej bardzo ostre liście, którymi łatwo się zranić. Przed włożeniem do wazonu można przyciąć łodygi do pożądanej długości. Dobrym sposobem na przedłużenie trwałości trawy pampasowej jest spryskanie jej lakierem do włosów.

https://www.instagram.com/p/B6Ztk7hBBsG/

Trawa pampasowa w ogrodzie

Środowiskiem naturalnym tych puszystych traw są południowoamerykańskie stepy zwane pampasami. Ta wieloletnia roślina osiąga wysokość nawet 3 metrów, a jej kwiatostany mają długość około 30 cm. W panujących w Polsce warunkach klimatycznych trawy kwitną we wrześniu lub październiku, lecz tylko wtedy, gdy lato było bardzo słoneczne i ciepłe. W ogrodzie trawa pampasowa najlepiej czuje się na niewielkich, usypanych podwyższeniach z przepuszczalnego podłoża, które pozwalają jej przeżyć zimę. Koniecznie musi być ona zasadzona na słonecznym stanowisku.

Gdzie znaleźć trawę pampasową?

Jeśli nie hodujesz jej we własnym ogrodzie, możesz kupić gotowe ścięte wiechy. Dostępne są w wielu kwiaciarniach, na giełdach kwiatowych, a także online, choćby na Allegro.

 

Leave a comment