Niejedna osoba staje przed dylematem: jak się ubrać do teatru? Każdy chce wyglądać elegancko i stosowanie do okazji. Z pewnością odpadają jeansy i koktajlowe sukienki. Nie są wskazane również buty sportowe, czy też dwudziestocentymetrowe szpilki. Oczywiście minęły czasy, gdy strój do teatru musiał być wytworny i sztywny. Pomimo tego warto trzymać się zasad dress codu. To właśnie dzięki nim będziemy dobrze postrzegani wśród innych osób. Często mamy problem z doborem odpowiedniej kreacji. Nie chodzi o to, aby prezentować się, jak na sylwestrowym balu, ale należy również unikać stylizacji „biurowych”. Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, dzięki którym z pewnością uda nam się uniknąć modowej wpadki.

Jak się ubrać do teatru?

W dzisiejszych czasach teatr to forma rozrywki przeznaczona dla wszystkich. Każdy z nas może udać się do teatru, bez względu na stopień społeczny i materialny. Warto korzystać z dobrodziejstw kultury. Jak się ubrać do teatru, aby wyglądać dobrze? Czy w grę wchodzi wyłącznie strój wieczorowy? Oczywiście, że nie. Jak wyżej wspomniano, czasy nieco się zmieniły. Kobiety nie muszą zakładać długich i niewygodnych sukien, zaś Panowie nie są zobowiązani do wkładania fraków. Pomimo tego warto stosować się do podstawowych zasad etykiety. Wiele zależy również od tego, na jaką sztukę się wybieramy. Strój do teatru powinien być dopasowany do okazji. W przypadku, gdy wybieramy się na sztukę typowo rozrywkową, to nie musimy wyglądać , jak podczas premiery dzieła znanego reżysera.

Jaki strój do teatru będzie idealny? Przede wszystkim taki, który jest elegancki, a jednocześnie skromny. Zbyt wystawne stylizacje mogą zostać uznane za śmieszne.

Jaki się ubrać do teatru – kobieta

jaki strój do teatru dla kobiet

Kobiety mają zwykle znacznie większy dylemat dotyczący tego, jak się ubrać do teatru. Ważne jest, aby wykazać się poczuciem stylu i taktu. Strój do teatru nie może być z pewnością zbyt seksowny. Głębokie dekolty, czy też rozporki nie są wskazane. Warto pamiętać, że klasyka broni się sama i sprawdza się w każdej sytuacji. Dobrze jednak nieco urozmaicić stylizację, aby nie było zbyt nudno i monochromatycznie. Wyjątkowe chwile wymagają podkreślenia za pomocą ubioru.
Jeśli chodzi o kolory, to świetnie sprawdzi się czerń, granat, bordo, czy też butelkowa zieleń. Są to kolory dość ciemne i powszechnie uznawane za wytworne. Nierzadko mówi się, że publiczność jest czwartą ścianą teatru. Zbyt jaskrawe suknie mogą zostać źle odebrane.

Odpowiadając na pytanie, jak się ubrać do teatru, nie można zapomnieć o materiałach. Teatr do wręcz idealne miejsce na to, aby w końcu ubrać satynową, czy też jedwabną kreacje. Mniej formalne spektakle dają możliwość założenie sukienki z wysokogatunkowej i grubej bawełny. Najlepiej sprawdzają się tkaniny jednolite, jednak nie jest to warunek konieczny.

Długość sukienki również odgrywa bardzo duże znaczenie. Strój do teatru nie może wzbudzać negatywnych skojarzeń. Nikogo chyba nie zdziwi, że odpadają suknie o długości mini. Dobrą opcją są modele za kolano, które są najbardziej uniwersalne. Alternatywą są długie, proste sukienki, ale z pewnością nie chodzi tutaj o modele, które zakładane są np. na wesela. Suknie nie powinna być bogato zdobiona. W tym przypadku strzałem w dziesiątkę jest zasada „mniej znaczy więcej”. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby zasłonić ramiona. Jeśli nasza sukienka jest na ramiączkach, to możemy okryć się lekkim szalem, czy też założyć żakiet lub bolerko.

W ostatnich sezonach dużym zainteresowaniem cieszą się kombinezony. Jak się ubrać do teatru, aby kombinezon nie prezentował się przesadnie „imprezowo”. Przede wszystkim traktujmy ten fason, jak typową długą suknię. Kolor powinien być stonowany, a ramiona zakryte.

Jak się ubrać do teatru, jeśli nie lubimy sukienek? Z pewnością nie zakładajmy jeansów, chyba że wybieramy się na sztukę alternatywną. Najlepiej sprawdzą się spodnie wizytowe, czyli wykonane np. z satyny. W aktualnych kolekcjach znanych marek znajdziemy szeroki wybór damskich garniturów dla kobiet. Wróciły one do łask i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wystarczy założyć do nich białą, klasyczną koszulę lub żakiet wykonany z tego samego materiału.

Strój do teatru – kobieta

mint&berry – sukienka koktajlowa | Zalando.pl

Planując strój do teatru nie można zapomnieć o dodatkach. Chyba każdy z nas widział damy w kapeluszach, czy też fascynatorach, które wybierały się na sztukę teatralną. Z pewnością prezentowały się wybornie, jednak w dzisiejszych czasach nie jest do dobry pomysł. Lepiej zrezygnować z takiego nakrycia głowy, gdyż może ono przeszkadzać innym osobom oglądającym spektakl. Jeśli zdecydujemy się na ozdobę głowy, to powinna być ona raczej niewielka.

Jaki strój do teatru będzie prezentować się ciekawie? Panie, które lubią biżuterię mogą pozwolić sobie na perły, czy też kolię. Inną opcją są broszki, które nigdy nie wychodzą z mody. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością dodatków. Jeśli stawiamy np. na bogato zdobione kolczyki, to zrezygnujmy z ozdoby szyi. Komplet bransoletka – naszyjnik -kolczyki sprawdza się wyłącznie w przypadku bardzo subtelnych modeli. Tylko wtedy nie uzyskamy efektu przepychu.

Kontynuując odpowiedź na pytanie, jaki strój do teatru, trzeba również wspomnieć o butach. Każda kobieta powinna wiedzieć, że ekstremalnie wysokie szpilki wcale nie są tożsame z elegancją. Optymalna wysokość butów to około 4-8 cm. W przypadku, gdy nie możemy założyć szpilek, czy też czółenek na obcasie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubrać płaskie buty. Możemy zdecydować się na proste balerinki. Unikajmy butów, które odsłaniają palce (np. sandały), czy też mają wycięcie. Pięty i palce powinny być zakryte, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Jeśli chodzi o torebki, to lepiej odpuścić duże modele, które służą nam na co dzień. Trafnym wyborem są niewielkie torebki na pasku, czy też kopertówki i puzderka.

Należy również pamiętać, że rajstopy/pończochy są obowiązkowe niezależnie do pory roku. W złym tonie jest przyjść to teatru z gołymi nogami. Jeśli na zewnątrz panuję wysoki temperatury, to należy zakupić najcieńsze z możliwych rajstop lub pończoch. Zwykle mają one grubość 5 den, więc nie powodują dyskomfortu.

Jaki strój do teatru – kobieta

sukienka dzianinowa – mint&berry | Zalando.pl

Jaki strój do teatru wybrać, jeśli wybieramy się na sztukę niszową lub nowoczesną? Tutaj zwykle panuje większa dowolność, więc możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu. Oczywiście lepiej nie wskakiwać w adidasy i bluzę. Dobrą opcją są np. dopasowane, granatowe jeansy, a do tego jasna, wizytowa bluzka. Do kompletu można założyć czarne czółenka na niewysokim obcasie oraz czarną niewielką torebkę. Całość można uzupełnić za pomocą niezobowiązującego naszyjnika.

Wybierając się na spektakl z większą grupą znajomych warto umówić się, w jakim stylu będzie nasza stylizacja. W ten sposób unikniemy kłopotliwej sytuacji, gdy jedna osoba będzie ubrana w strój wizytowy, zaś inna założy jeansy.

Jak się ubrać do teatru – mężczyzna

jak się ubrać do teatru – mężczyzna

Niejeden mężczyzna nie ma pojęcia, jak się ubrać do teatru. Najbezpieczniejszym wariantem wydaje być się standardowy garnitur. Smoking to opcja wieczorowa, która nie zawsze pasuje. Zwróćmy uwagę, czy producent danej sztuki zaznacza, jaki strój obowiązuje. Jeśli na zaproszeniu znajdziemy adnotację „stroje wieczorowe mile widziane”, to smoking, czy też frak mogą się sprawdzić. W innym przypadku lepiej założyć dobrze skrojony garnitur.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to czerń jest mile widziana, ale możliwości jest znacznie więcej. Doskonałą alternatywą jest szalenie modny granat, który występuje w różnych odcieniach. Sprawdzą się zarówno mniej nasycone barwy (wpadające w niebieski), jak i bardzo ciemne. Wszystko zależy od upodobań.

Koszula nie musi posiadać tradycyjnego kołnierzyka. Odpowiedni będzie również model ze stójką. Najczęściej spotykanym kolorem koszuli jest biel, jednak świetnym wyborem jest również czerń, a nawet czerwień.

Strój do teatru – mężczyzna

ALAN – HUGO | Zalando.pl

Udzielając wskazówek na temat, jaki strój do teatru będzie odpowiedni, nie można nie wspomnieć o męskich dodatkach. Krawat jest mile widziany, gdyż dodaje on wyjątkowego szyku. Nie musimy decydować się na jednolity wzór. Dość ciekawie wyglądają wzorzyste krawaty – w tym przypadku niemal nie ma ograniczeń. Lepiej jednak zrezygnować z ekstrawaganckich kolorów, czy też wzorów. Żółty krawat w czerwone maki nie będzie wyglądał zbyt elegancko.

Muszka może zostać odebrana, jako przesadna elegancja. Jak wyżej zaznaczono, strój do teatru musi być skromny i adekwatny do rangi wydarzenia. Muszka to typowy element stroju wieczorowego, więc załóżmy ją wtedy, gdy reżyser sugeruje nam taki dress code.

Oczywiście doskonałym dodatkiem do stylizacji jest zegarek, jednak mowa tutaj o modelach na bransolecie, a nie sportowych. Opcjonalnie możemy założyć spinki do koszuli, jeśli tylko są one w naszym stylu. Pasek powinien być w kolorze butów. Zbyt duży kontrast między kolorem butów, a spodni nie jest wskazany.

Jaki strój do teatru – mężczyzna

Burton Menswear London – marynarka garniturowa | Zalando.pl

Jak się ubrać do teatru, gdy idziemy na niezobowiązującą i nowoczesną sztukę? Panowie mogą rezygnować z garnituru na rzecz ciemnych jeansów, czy też chinosów (spodni materiałowych). Warto jednak założyć białą koszulę lub bawełnianą bluzkę z długim rękawem. Jeśli chodzi o okrycie wierzchnie, to warto założyć marynarkę. Nie musi być to sztywny „garniturowy” model, a np. surdut, który cieszy się wielką popularnością wśród młodych mężczyzn. Starsi Panowie często zakładają na koszulę sweter w jednolitym kolorze.

Jaki strój do teatru dla mężczyzn, którzy lubią wyróżniać się z tłumu? Ciekawym wyborem jest marynarka zdobiona naszywkami lub haftem. Pamiętajmy jednak, że taki strój sprawdza się w przypadku sztuki awangardowej, gdzie reżyser zwykle nie wymaga od swoich widzach klasycznych strojów.

Leave a comment