Miesiączka w duchu zero waste? Z wielorazowymi środkami higienicznymi jest to nie tylko możliwe, ale i proste. Kubeczki menstruacyjne, tampony oraz podpaski wielokrotnego użytku to ekologiczna alternatywa dla produktów jednorazowych. Rozwiązania te stają się szczególnie atrakcyjne w świetle liczb. Otóż kobieta w ciągu całego życia zużywa około 11 tysięcy produktów do higieny intymnej. Te trafiają na wysypiska, gdzie uwalniają toksyczne substancje. Jednak już nawet podczas użytkowania są szkodliwe, ponieważ te same substancje przez skórę przenikają do naszych organizmów. Sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie, portfel i ekologię, wybierając wielorazowe produkty.

Kubeczek menstruacyjny


Kubeczek menstruacyjny to miękki pojemnik w kształcie lejka. Jest on alternatywą dla podpasek i tamponów, a oprócz kształtu różni się także możliwością długiego użytkowania. Kubeczka można używać przez wiele lat, co po dłuższym czasie przekłada się na spore oszczędności.

Podczas miesiączki wprowadza się go do pochwy, gdzie zbiera krew. Dzięki temu, że wykonany jest z elastycznego materiału dopasowuje się do ścian pochwy, co z kolei sprawia, że nie ma mowy o przeciekaniu. Właściwie dobrany jest niewyczuwalny i zapewnia ochronę nawet do 12 godzin. Producenci oferują kubeczki wykonane z silikonu medycznego lub TPE – każdy z tych materiałów jest bezpieczny w użytkowaniu.

Zdarza się jednak, że początkowo problemów przysparza zakładanie kubeczka i należy poświęcić pewien czas na naukę poprawnej aplikacji. Kłopotliwe bywa także dobranie właściwego rozmiaru, jednak w tej sprawie można poradzić się swojego ginekologa.

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek należy złożyć na pół, a następnie wsunąć do pochwy. Gdy czujemy, że znalazł się on w odpowiednim miejscu można go puścić – wówczas kubeczek będzie mógł się otworzyć. Jeśli tak się nie stało, można nim delikatnie poruszyć lub pociągnąć go ku dołowi. Łatwo wyczuć, kiedy znajduje się on w odpowiednim miejscu.

Kubeczki menstruacyjne dostępne są m.in. w Rossmannie oraz w sklepach internetowych takich jak Perfect Cup czy Your Kaya.

Podpaski wielorazowe

podpaski i wkładki wielorazowe

Podpaski wielorazowe budzą wątpliwości, a jednocześnie temat cieszy się wśród kobiet coraz większym zainteresowaniem. Są one komfortowe w użytkowaniu oraz przyjazne dla skóry, dzięki odpowiednio dobranym materiałom – szyje się je z froty, bawełny lub jedwabiu. Wyglądają też bardzo estetycznie, ponadto dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Podpaski te nie są chemicznie bielone, dlatego nie uczulają nawet delikatnej skóry. Warstwa nieprzepuszczalna to zwykle PUL. Podpaski wielorazowe zakłada się w taki sam sposób jak ich jednorazowe odpowiedniki, jednak zamiast klejącej warstwy wyposażone są w napy lub zatrzaski.

Dla wielu kobiet problemem może być jednak pranie tego typu podpasek, ponieważ przed wcześniej należy je przepłukać, a najlepiej namoczyć w zimnej wodzie. Mogą być też kłopotliwe podczas wyjść, ponieważ po zmianie należy je włożyć do woreczka przepuszczającego powietrze i nosić ze sobą.

Tampony wielorazowe

wielorazowy tampon

Na rynku dostępne są również naturalne tampony wielorazowe. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się bambus lub gąbkę pochodząca z dna Morza Śródziemnego. Dla bezpieczeństwa ich użytkowania oraz suszenia dezynfekuje się je olejkiem z drzewa herbacianego.

Przed użyciem tampon należy zmoczyć pod bieżącą woda, a sama aplikacja przebiega tak samo jak w przypadku tamponów jednorazowych. Przed pierwszym założeniem wymaga on dopasowania w kwestii rozmiaru, dlatego należy go odpowiednio przyciąć. O konieczności wyjęcia informuje nas fakt, że tampon delikatnie zsuwa ku dołowi.

Po użyciu  tampon wymaga przepłukania pod wodą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy umieścić go w specjalnym woreczku aż do czasu możliwości prania. Trwałość tamponów wielorazowych to od 6 do 12 miesięcy.

Jak prać podpaski i tampony wielorazowe?

Tampony i podpaski wielorazowe trzeba prać z uwzględnieniem odpowiednich zasad. Przed właściwym praniem należy namoczyć je w zimnej wodzie, aby usunąć krew (ciepła utrwala plamy). Następnie zebrane podczas podczas całej miesiączki podpaski pierze się trybie płukania, po którym można rozpocząć właściwe pranie. Podpaski wielorazowe można prać np. z bielizną, najlepiej w temperaturze 60 stopni, lecz nie można suszyć ich w suszarce bębnowej. Można je również prać ręcznie. Co ważne, w praniu nie zaleca się stosowania środków zmiękczających, a suchych podpasek nie należy prasować. Tampony wielorazowe po wcześniejszym namoczeniu pierze się w pralce w woreczku lub kieszonce. Poza tym cały proces wygląda tak samo jak w przypadku podpasek wielorazowych.

Tampony oraz podpaski wielorazowe różnych marek (w tym Lady Pad, Naya, Kokosi czy Charlie Banana) znajdziesz w Drogerii Ekologicznej czy w sklepie Ekomaluch.

Oszczędzaj w zgodzie z ekologią

Warto pamiętać, że środki higieniczne wielorazowego użytku są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i naszego portfela. Chociaż jednorazowo musimy za nie zapłacić więcej niż za jednorazowe produkty, służą nam one od kilku miesięcy do nawet kilku lat, co w dalszej perspektywie przekłada się na oszczędności.

Leave a comment