Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim i przytulnym hygge, którym ton nadaje IKEA, są w Polsce doskonale znane. Jednak to nie jedyne trendy w wystroju wnętrz. Dlatego osobom chcącym odetchnąć od bieli w każdym wydaniu, wszechobecnych liści monstery i ledowych lampek nad łóżkiem, polecamy spojrzenie na Wschód. Właśnie stamtąd pochodzi wabi-sabi, czyli japoński styl projektowania wnętrz.

Życie w zgodzie z wabi-sabi

Wabi-sabi odgrywa ważną rolę w codziennym życiu Japończyków. W zrozumieniu tego światopoglądu pomocne będzie wyjaśnienie samego pojęcia. Otóż składa się ono z dwóch członów. Wabi to pokora, prostota i życie w zgodzie z naturą. Ludzie żyjący zgodnie z wabi doceniają to, co mają w danej chwili, a nawet są w stanie ograniczyć swoje potrzeby. Z kolei sabi odnosi się do upływu czas oraz przemijania, w tym ich akceptacji. Wabi-sabi polega na docenianiu niedoskonałości oraz naturalnych cyklów przemijania. Starzenie nie jest postrzegane jako wada! Podstawą tego japońskiego światopoglądu są harmonia oraz prawdziwość rzeczy skromnych i nieoczywistych. Wabi-sabi stoi w opozycji do konsumpcjonizmu oraz perfekcjonizmu.

Jak przekłada się to na design?

W najogólniejszym ujęciu wnętrza w stylu wabi-sabi są proste i funkcjonalne. Cechuje je oszczędność środków przekładająca się na brak zbędnego przeładowania. Czyste w formie wnętrza łatwo utrzymać w porządku.

W zgodzie z naturą

To stylistyka, w której chętnie wykorzystuje się naturalne materiały – drewno, kamień, wiklinę, płótno, len. Upływ czas dodaje im szlachetności, czyniąc je niepowtarzalnymi. Wspaniałym dodatkiem w tym stylu są też ceramiczne naczynia. Nie musisz przejmować się, jeśli są lekko obtłuczone lub zestaw nie składa się z identycznych elementów. W wabi-sabi to zaleta. 

Naturalna jasność

Wnętrza w stylu wabi-sabi są skromne i subtelne dzięki zastosowanym w nim barwom i naturalnym materiałom. Jakie kolory królują w wabi-sabi? Przede wszystkim kolory ziemi, cała paleta beży, biel, szarość. Dzięki nim wnętrza wyglądają na optycznie większe, a jednocześnie zyskują ciepło i przytulność. 

 

Przyjazna prostota

Wabi-sabi pokazuje, że minimalizm nie musi być zimny i nieprzyjazny. Prostota uwidacznia się także w oszczędnej, opływowej formie, braku wzorów i unikaniu nagromadzenia przedmiotów.

W praktyce wabi-sabi uczy nas też szacunku do rzeczy. Pokazuje, że stare meble czy naczynia nawet gdy ulegną uszkodzeniu zasługują na dalsze używanie. W ten sposób każdy z nich ma swoją wyjątkową historię, a rysy czy zadrapania sprawiają, że są niepowtarzalne. Dlatego zamiast kupować szafę prosto z salonu, lepiej odnowić starą z własnego strychu czy targu staroci. To stylistyka, w której nawet lekko obtłuczone ściany, a nawet łuszcząca się na nich farba, mają swój urok, ponieważ wiąże się z nimi określona historia. 

 

Leave a comment