Ciąża jest sporym obciążeniem dla organizmu. Z miesiąca na miesiąc staje się on coraz słabszy. Generuje to zmęczenie, a także wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są wskazane – aktywność fizyczną należy zachować niemal do samego porodu. Oczywiście są wyjątki od tej reguły np. zagrożona ciążą i ryzyko przedwczesnego porodu. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy zapytać o zdanie swojego lekarza. Stan naszego zdrowia powinien być stale monitorowany. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży muszą być dopasowane do możliwości. Nie można przesadnie obciążać organizmu. Dużo zależy od tego, jak aktywne fizyczne byłyśmy przed ciążą. Ćwiczenia dla ciężarnych są na tyle zróżnicowane, że bez przeszkód można znaleźć coś dla siebie. Ważne jest, aby podejść do tematu z głową. Ćwiczenia dla ciężarnych mają zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie matki, ale również dziecka. Polecane są przez lekarzy. Ogromny błędem wielu Pań jest zaniechanie aktywności w momencie, gdy dowiadują się one o ciąży.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są świetnym przygotowaniem do porodu. Wiele kobiet aktywnych fizycznie w błogosławionym stanie przyznaje, że poród był dla ich ciała znacznie mniej wyniszczający. Najlepsze porównanie mają kobiety, które w jednej ciąży były nieaktywne fizycznie, a do drugiej podeszły zupełnie odwrotnie. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że nasze ciało nie może odpoczywać od wysiłku. Jeśli całą ciąże spędzimy na tzw. kanapie, to poród będzie dla naszego organizmu prawdziwym szokiem. Systematyczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży zwiększają wytrzymałość fizyczną. W praktyce oznacza to, że poród naturalny może być znacznie lżejszy, a tym samym mniej bolesny.
Warto wspomnieć, że ćwiczenia dla ciężarnych zmniejszają również obciążenie kręgosłupa. Jest t szczególnie ważne dla Pań, które narzekają na bóle kręgosłupa w ciąży. Dodatkowym plusem jest to, że aktywność fizyczna pozwala często uniknąć tworzenia się obrzęków. Niejedna przyszła mama boryka się z opuchniętymi stopami, które często uniemożliwiają swobodne poruszanie się.
Należy również zaznaczyć, że dobrze dobrane ćwiczenia dla kobiet w ciąży poprawiają krążenie, a także pozytywnie wpływają na wydolność oddechową. Przekłada się to również na prawidłowy rozwój płodu. Aktywność fizyczna jest również relaksem i rozluźnieniem. Podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Kobieta czuje się szczęśliwsza, gdyż nie czuje stagnacji. Ma świadomość, że poprzez ćwiczenia dla ciężarnych dba nie tylko o siebie, ale również swoje nienarodzone maleństwo.
Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży są wskazane? W szczególności jest to:
- pływanie,
- nordic walking,
- aerobik,
- długie spacery,
- taniec brzucha,
- ćwiczenia z piłką,
- joga i pilates.
Oczywiście możliwości jest o wiele więcej, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Ważne jest, aby obserwować swoje ciało. Z pewnością należy zaniechać wszelkich aktywności, które np. powodują bóle w podbrzuszu, czy też inne niedogodności. Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne.
Należy unikać takich aktywności, jak:
- zbyt intensywny jogging,
- jazda na rowerze,
- jazda na nartach/łyżwach/snowboardzie,
- ćwiczenia siłowe,
- ćwiczenia, które wymagają skakania (np. pajacyki),
- nurkowanie,
- jazda konna.
Ćwiczenia dla ciężarnych
Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży przynoszą najlepsze efekty? Przede wszystkim takie, które nie obciążają przesadnie organizmu, a także takie, które sprawiają przyjemność. Warto dobrać aktywność, która będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami. Przede wszystkim dużo spacerujmy. Nawet zaawansowana ciąża nie jest przeszkodą. Dystans oraz tempo musi być dopasowane do naszego aktualnego stanu. Podczas spacerów dotleniamy organizm, a także chłoniemy witaminę słońca (witaminę D1).
Dobrym wyborem jest również pływanie. Ćwiczenia dla ciężarnych na basenie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jest to jednocześnie forma wspaniałej rozrywki. Pływając wzmacniamy niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Jest to szczególnie ważne podczas przygotować do porodu.
Wiele osób zastanawia się, czy istnieją bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które można wykonywać na siłowni. Oczywiście, że tak, jednak najlepiej wykonywać je pod okiem trenera. Oczywiście nie ma tutaj mowy o podnoszeniu ciężarów, czy też martwych ciągach. Miłośniczki siłowni nie muszą jednak całkowicie rezygnować z tego miejsca.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży przyspieszają również przemianę materii oraz regulują pracę układu pokarmowego. Dzieje się to w sposób naturalny, co jest bardzo ważne dla płodu. Nie musimy przyjmować żadnych dodatkowych leków. Ćwiczenia dla ciężarnych przekładają się pozytywnie na niemal każdy aspekt naszego zdrowia.
Joga dla kobiet w ciąży
Joga dla kobiet w ciąży pozwala zrelaksować się, a także odprężyć umysł. Mogłoby się wydawać, że nie są to ćwiczenia typowo wzmacniające organizm. Nic bardziej mylnego. Joga dla kobiet w ciąży wzmacnia kręgosłup, a także reguluje pracę serca. Dodatkowym plusem jest to, że nie jest ona zbyt obciążająca. Joga dla kobiet w ciąży to również nauka oddechu. Jest to bardzo przydatne podczas porodu naturalnego, gdzie równomierne oddychanie jest elementem niezbędnym.
Joga dla kobiet w ciąży pozytywnie wpływa także na układ trawienny. Reguluje metabolizm, dzięki czemu łatwiej usunąć z organizmu produkty przemiany materii, czy też wszelkie toksyny.
Siłownia w ciąży
Jak wyżej wspomniano, siłownia w ciąży nie jest zakazana. Wystarczy, że skontaktujemy się z trenerem, który doradzi nam, jaka aktywność będzie najlepsza. Nie wszystkie ćwiczenia są wskazane, co jest oczywiste. Siłownia w ciąży wskazana jest w szczególności kobietom, które uczęszczały na nią wcześniej i prowadziły aktywny tryb życia.
Siłownia w ciąży to przede wszystkim rower stacjonarny. Jazda na tradycyjnym rowerze jest zbyt ryzykowna, gdyż łatwo o wypadek, czy też upadek. W przypadku rowerka stacjonarnego nie ma tego ryzyka. Ta forma ćwiczeń znakomicie obciąża stawy, które jak wiadomo są szczególnie obciążone w stanie błogosławionym. Rowerek stacjonarny wspiera również dotlenienie organizmu.
Siłownia w ciąży to także pilates. Są to nieskomplikowane ćwiczenia fizyczne, które w szczególności wzmacniają mięśnie głębokie brzucha, bioder oraz kręgosłupa. Każda kobieta może dobrać tempo aktywności do własnych możliwości. Siłownia w ciąży to również ćwiczenia z dużymi piłkami. Świetnie przygotowują one do porodu. Głównym celem jest wzmocnienie mięśni posturalnych.
Taniec brzucha w ciąży
Taniec brzucha w ciąży wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy jest on bezpieczny. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż nawet lekarze zalecają tę formę ruchu. Taniec brzucha w ciąży wzmacnia mięśnie, a także rozluźnia miednicę. Sprawia to, że urodzenie dziecka będzie o wiele prostsze i szybsze, ponieważ organizm będzie przygotowany na taki wysiłek.
Taniec brzucha w ciąży poprawia przepływ krwi przez łożysko, co korzystnie wpływa na płód. Wato wiedzieć, że lekkie kołysanie sprawia, że dziecko w brzuchu matki wycisza się i uspokaja. Taniec brzucha w ciąży eliminuje wiele przykrych dolegliwości, takich jak np. obrzęki, czy też bóle pleców. Jest to również doskonała zabawa.