Moda na ekologiczne tkaniny trwa w najlepsze. Zalewani przez sztuczne materiały, z których szyte są powszechnie dostępne ubrania, coraz częściej szukamy alternatyw. Do łask wracają naturalne tkaniny – bawełna, len, tkanina z konopi czy bambusa, a także wełna. Są one przyjazne dla skóry, przewiewne i wytrzymałe. Jednak mają również wady – gniecenie się czy nie zawsze etyczna droga ich pozyskiwania. Sprawdź zatem, czym wyróżniają się poszczególne materiały.

Ekobawełna, czyli bawełna w etycznej wersji

bawełna organiczna

Ekobawełna znana jest również jako bawełna organiczna. Od zwykłej bawełny różni ją to, że uprawiana jest z wykorzystaniem naturalnych nawozów (zamiast toksycznych substancji). W konwencjonalnych metodach uprawy wykorzystuje się ogromną ilość pestycydów i środków owadobójczych, które często okazują się groźne w kontakcie ze skórą. Również w późniejszej „obróbce” materiału stosowane są agresywne środki chemiczne służące do jego wybielania czy farbowania.

Z kolei bawełnę organiczną uprawia się z użyciem wyłącznie naturalnych substancji, takich jak kwas cytrynowy, ocet, czosnek czy po prostu obornik. W tym wypadku zużywa się znacznie mniej wody. Bawełnę organiczną zbiera się ręcznie, dzięki czemu pozostaje czysta i nie wymaga tylu zabiegów oczyszczających co zwykła bawełna. Sprawia to, że otrzymuje się materiał naprawdę wysokiej jakości. Ekobawełna barwiona jest naturalnymi sposobami, co nie niszczy jej włókien. Ponadto w jej uprawie uwzględnia się los pracowników plantacji – nie ma tu miejsca na wyzysk i pracę dzieci.

Wybierając bawełnę organiczną, otrzymujesz bezpieczną dla skóry tkaninę, a przy tym nie przyczyniasz się do niszczenia środowiska i ludzkiego życia.

Len, czyli zapomniana tkanina idealna na lato

organiczny len

To nieco zapomniana, lecz mająca wiele zalet tkanina. Doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas upalnych dni. Ponadto naturalne włókna są w pełni biodegradowalne, a zatem bezpieczne dla środowiska. Jeśli chodzi o właściwości lnu, jest on dość sztywny i łatwo się gniecie, dlatego często łączony jest z bawełną. Szczególnie zachwyca on w naturalnej barwie, choć dostępny jest także w barwionej wersji. Z pewnością docenisz jego przewiewność, działanie antybakteryjne oraz przyjemne uczucie chłodu, które daje.

Należy jednak pamiętać, że jedynie niewielki odsetek lnu uprawiany jest w warunkach ekologicznych. Zawsze warto dokładnie sprawdzić pochodzenie konkretnych włókien.

Uniwersalne konopie

materiał z konopi

Włókna z tej rośliny są niezwykle mocne. Wytrzymałość konopi zauważalna jest już podczas ich uprawy – odporne na szkodniki nie wymagają wiele, by zdrowo rosnąć. Nie potrzebują do wzrostu dużej ilości wody ani wykorzystania pestycydów. Tkaniny konopne są delikatne, miękkie i wspaniale przewiewne. Można z nich wytworzyć zarówno gruby materiał przypominający jeans, jak i delikatny i cienki, a nawet z delikatnym połyskiem. Włókna konopne nie tylko wchłaniają wilgoć, ale i ją oddają, co czyni je świetnym wyborem na gorące dni. Ponadto materiał z konopi przez długi czas pozostaje świeży. Nie można też zapomnieć o jego właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych.

Z jednej rośliny powstaje dużo więcej materiału niż w przypadku bawełny. Konopie mają też ujemny ślad węglowy, a wykonane z nich włókna są w 100% biodegradowalne!

Różne oblicza tkaniny z bambusa

tkanina z bambusa

Włókna bambusowe słyną z tego, że świetnie pochłaniają wilgoć. Mają też właściwości antybakteryjne. Tkanina z bambusa jest bardzo przyjemna w dotyku, a zarazem trwała. Nic więc dziwnego, że zyskuje coraz większą popularność producentów odzieży. Do uprawy bambusa potrzeba niewielkiej ilości wody, nie wymaga on ani pestycydów, ani nawozów. Materiał z tej rośliny jest też w 100% biodegradowalny.

Niestety, bambus ma poważną wadę – do jego obróbki konieczne jest użycie wielu chemikaliów niszczących środowisko naturalne. Warto zatem przemyśleć zakup odzieży z tego materiału.

Znana od wieków wełna

wełna

Do naturalnych materiałów zalicza się oczywiście wełna. Wyróżnia ją wysoka izolacja cieplna, która idealnie sprawdza się nawet podczas niskich temperatur, a także higroskopijność, czyli wchłanianie wilgoci. W wełnianym ubraniu nie musisz martwić się o to, że zmokniesz lub spocisz się. Odzież z tego materiału niemal się nie gniecie i brudzi się zdecydowanie trudniej od tej wykonanej z bawełny.

Należy jednak pamiętać, że wełnę najczęściej pozyskuje się kosztem dobra zwierząt. Hodowla owiec wiąże się zazwyczaj  z przemysłem mięsnym. Ponadto, nawet gdy owce hoduje się jedynie na wełnę, często i tak skazuje się je na cierpienie. Obcina im się ogony i skórę pod ogonem, a uszy boleśnie przekłuwa. Zdarza się, że zwierzęta kąpie się w chemikaliach, które mają negatywny wpływ na same owce, środowisko i przyszłych użytkowników materiałów z wełny.

Nie oznacza to jednak, że sama wełna nie może być pozyskiwana w etyczny sposób. Istnieją hodowle organiczne, w których owce żyją we właściwych warunkach. Karmi się je wysokiej jakości paszą, nie poddaje bolesnym zabiegom ani nie kąpie w szkodliwych substancjach.

Jak wybierać ubrania z naturalnych materiałów?

Każdy z opisanych materiałów ma swoje zalety i wady. Często mimo informacji na metce materiał wcale nie jest tak naturalny, jak obiecuje producent. Warto zatem przy zakupie dokładnie przyjrzeć się metce, zwrócić uwagę na drogę transportową, jaką przebyło ubrania oraz sprawdzić, czy pochodzi ze sprawiedliwego handlu. Warto też śledzić działania producentów odzieży.

Leave a comment